Nářadí pro ruční šití kůže a tipy, čím je nahradit

Ne všechny pomůcky pro práci s kůží lze nahradit, s holýma rukama nic z kůže nevyrobíte, ale je zde pár možností, které vám pomohou ušetřit nemálo peněz, pokud například s kůží začínáte a váháte nad větší investicí.

Jelikož mám na svých stránkách také výrobky z kůže, rozhodla jsem se pro vytvoření tohoto skromného přehledu mnou používaného sedlářského nářadí, na který budu odkazovat ve svých návodech. Tvorbou kožených oděvů a doplňků ke kostýmu se zabývám chvíli, neživí mě to. Pro své účely považuji níže uvedené nástroje jako dostačující.

Především zde uvedu takové, které sama používám, ale sem tam zmíním i to, o jakém mám povědomí, ale nevyužívám jej. A v neposlední řadě také tipy, bez kterého nářadí se dá obejít například použitím náhražky, ovšem je třeba zmínit, že jde spíše o krajní řešení, nikoliv o doporučení.

Každý nějak začínal, nenechte se odradit.

Pokud hodláte používat náhražky, pracujte s nimi velmi obezřetně, abyste své výsledné dílo nezničili. Sedlářské nářadí má své jedinečné vlastnosti, díky kterým si práci výrazně ulehčíte, ale ani s nimi nejde práce sama od sebe a je třeba se s nimi nejdříve naučit správně pracovat.

Tvoření má bavit a je lepší to zkusit s málem, než to nezkusit vůbec.

Začnu seznamem nářadí, které, nahradit lze. Také uvedu použití jednotlivých pracovních pomůcek a u některých orientační cenu. Poté uvedu to nářadí, které ničím nenahradíte, nebo sama nevím, jak bych je nahradila.

Je docela možné, že po vytvoření svého prvního výrobku si celý proces zamilujete a budete si chtít dokoupit kvalitní vybavení.

Nahraditelné pomůcky

Sedlářský koník (svěrka, svorka) – slouží k upevnění jednoho či více kusů kůže, které je potřeba šít ručně sedlářským stehem. Našla jsem jedno mini provedení za 600,- kč, ale také  za x tisíc dle velikosti a kvality zpracování.

Čím jej nahradit?

  • můžete použít (pokud doma máte) svěrák, ovšem pokud ho chcete použít, vložte si mezi kusy kůže a svěrák kus měkké látky nebo zbytek jiné kůže, abyste si svůj výsledný výrobek nepoškodili
  • pokud nemáte svěrák, použijte vlastní kolena. Pohodlně se usaďte a opřete (bez opěry vás za chvíli budou bolet záda), pokrčte kolena a výrobek si vložte mezi ně. Chce to zručnost, ale i tak to jde. Pokud k sobě přišíváte dva více kusů kůže, je nutné si je předem slepit lepidlem na kůži, aby se vám vrstvy nehýbaly

Děrovací vidlička (dláto) – vyrábí se o 1 hrotu výše, je dobré jich mít víc druhů, používá se na vytváření pravidelných úhledných otvorů pro šití stehů, ceny se různí dle kvality oceli, dá se koupit po kuse či v sadě a také dle šířky stehu

Čím jí nahradit?

  • Klasickou příborovou vidličkou, pokud je dost ostrá. Lehce si s ní naznačte , kde chcete mít otvory a pak je můžete šídlem po jednom propíchnout

Kolečko na značení stehu – název je zcela vypovídající o jeho účelu, vyrábí se v různých roztečích

Čím jí nahradit?

  • opět lze nahradit příborovou vidličkou jako u děrovací vidličky

Kovové pravítko  – má vícero využití, například se používá pro ohýbání kůže, pochopitelně pro měření a dále jako pomůcka při řezání. To, že  je z kovu, má tu výhodu, že si ho při řezání kůže nezničíte

Čím jej nahradit?

  • pokud jej chcete nahradit plastovým, opatrně při řezání, jinak na měření třeba krejčovský metr
  • jiným kovovým nebo tvrdým „rovným“ předmětem, pokud řežete nebo ohýbáte

Nástroje na řezání kůže – já používám řezací kolečka pro dlohé rovné řezání a skalpel  na detaily, jako jsou třeba obloučky

Čím je nahradit?

  • alternativou může být zalamovák

Hranořízek(seřezávací nůž) – už z názvu je patrný účel, seřezávájí se s ním hrany, aby nebyly ostré, následně se vyhlazují nebo se nechají zkosené, dle požadovaného výsledného tvaru. Je mnoho tvarů, já mám francouzský typ hranořízku.

Čím jej nahradit?

  • napadá mě jen skalpel, zalamovák nebo jiný ostrý nůž, ovšem byla bych velmi opatrná, abych si nezkazila výsledné dílo

Děrovač kulatý  – používá se pro vytváření otvorů například na opasky, knoflíky či provlékání kůže, vyrábí se v různých průměrech a investice do něj není vysoká, sada několika kusů se dá pořídit do 100,- kč, ale záleží na kvalitě oceli. Je k nim třeba palička či kladívko.

Čím jej nahradit?

Alternativním řešením děrovače jsou děrovací kleště, ale ty se v běžné domácnosti nejspíš nevyskytují a cena bude vyšší než za děrovač. Také záleží, pro jaké užití kleště jsou, vyrábí se například na papír nebo na látku.

Kružidlo – využijete na hranu, kudy chcete vést stehy. Nastavíte si rozpětí, jak daleko od kraje chcete vést stehy, projedete kružidlem po celé délce budoucího švu a do vytvořené linie pak použijete děrovací vidličku a prošijete. Takto vám vznikne vskutku úhledný šev.

Čím jej nahradit?

  • obyčejným kružítkem

Drážkovač na hrany (nastavitelný) – super věcička, která se používá obdobným způsobem jako kružidlo, tedy kudy má vést šev s tím rozdílem, že se jím udělá rýha do kůže, ve které bude výsledný šev schovaný a tedy se nebude tolik opotřebovávat třením.

Nenahraditelné pomůcky

Šídlo –nenahrazujte šídlo. Dá se pořídit od 9,- kč výš a sehnat se dá v každé galanterii. Využijete na otvory pro stehy, na obkreslení šablony na kůži. nebo na vše, co je třeba propíchnout.

Sedlářská jehly – Vyrábí se buď ostré nebo tupé. Jedná se o levnou položku, kterou nelze nahradit, protože například pro ruční šití kůže je potřeba trojhranná jehla, která je schopná kůži propíchnout, obyčejná by to zvládla stěží. Také má široké očko pro navlečení povoskované nitě.

Nit pro ruční šití kůže – na šití kůže potřebujete buď voskovanou nit nebo kvalitní silnější nit pro ruční šití kůže , kterou si následně navoskujete voskem, to se dělá proto, aby se s nití lépe pracovalo a zároveň zvyšuje její pevnost a tolik se nezamotává.

Knihařská kost – používá se například na vyhlazení, ohýbání a tvarování kůže, má mnoho využití, jsou různé tvary dle konkrétního využití, například rýhovací kost mj. na rýhy

Vyhlazování hran

  • Pokud chcete vyhlazovat, na to je mnoho způsobů, nejlevnější variantou je obyčejná voda a kus látky a hodně trpělivosti.
  • Dalším levným způsobem je si pořídit brusný papír a hrany hezky ošmirglovat. Já po použití smirkového papíru nanáším transparentní barvu na hrany.
  • dražší variantou je tragantová guma, jedná se o přírodní pryskyřici a její použití je jednoduché, kdy se rozetře malé množství do hran anebo na rubovou část kůže (krásně voní)

Možností jak vyhladit hrany kůže je dost, ale vzhledem k tomu, že mám osobně vyzkoušené jen tyto tři způsoby, jich sem záměrně neuvádím víc, než naberu více zkušeností.

Dalšími pomocníky jsou třeba řezací podložka, která je poměrně zásadní pokud pracujete doma a nechcete si zničit podlahu nebo stůl. 

Závěrem

To je prozatím vše, co zde uvedu. Jak už jsem napsala v úvodu, každý nějak začíná a já začínala s tímto nářadím, které považuji určitě za dostačující, pokud to berete jako koníček.  Vždy je to ale o nárocích, které na sebe klademe. 

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Translate »