Sedlářský steh

Jak na sedlářský steh se dvěma jehlami?

Ve svých výrobcích z kůže používám výhradně sedlářský steh a v tomto článku vám ukážu, jak ho šiju.

Sešívat nebo šít kůži lze dvěma způsoby. Takzvaným zadním stehem, který se šije jednou jehlou stejně jako u běžného ručního šití jakékoliv látky, anebo dvěma jehlami. Já vám zde předvedu právě ten se dvěma jehlami, který má tu výhodu, že vypadá z obou stran stejně a je odolný. Jedinou nevýhodou je, že je poměrně náročný a zdlouhavý.

Nejdříve je třeba si připravit nit pro sedlářský steh

Vezmu si jednu voskovanou nit a provleču jí do jehly s širokým očkem. Následně jehlu zajistím tak, že kus pod čerstvě navlečenou jehlou propíchnu zpravidla jen jednou (nebo dvakrát ) nit a protáhnu. Takto vznikne uzlík pod očkem jehly, díky kterému se jehla nevyvléká. Následně vezmu druhou jehlu a totéž zopakuji na druhém konci téže voskované nitě.


Jde se šít

Jehlu vložím do předem připravené dírky, (pro pravidelné dírky využívám děrovací vidličku, více o sedlářském nářadí tady) a nit si provleču do poloviny její délky, takže mám dvě jehly propojené stejnou nití přesně uprostřed kůže.


Následně z jedné strany píchnu první jehlou do následující dírky ve směru šití, ale zcela neprotahuji celou nit. Druhou jehlou píchnu do stejné dírky z druhé strany opatrně tak, že si dávám pozor, abych nepropíchla zároveň i nit a opět ji zcela neprotáhnu celou. Na této straně si pohlídám, že nit utvoří kolem jehly smyčku, poté souběžně zatáhnu obě jehly.





Uvnitř kůže vznikne uzlík, díky němuž je takovýto steh mimořádně odolný a pevný. V případě, že by se v budoucnu někde přerušil steh, zbylé by se díky uzlíkům uvnitř neměly párat.

Stejným způsobem pokračuji dále. Na konci, když chci zakončit šití, z lícní strany (té, kterou chci mít na odiv) se vrátím jehlou o steh zpět a propíchnu ji do rubní strany, kde jsou nyní obě dvě jehly. Nit se si zpravidla odříznu, opálím a zatlačím do švu.

Po dokončení šití si hotový šev zaklepu plochým kladívkem, aby si stehy pěkně sedly, ale zároveň klepu jemně, abych si nepoškodila nit.

Pro lepší pochopení toho, jak to po utažení vypadá, jsem pro vás vytvořila schéma.

Toť vše, doufám že je můj návod pochopitelný a bude vám nápomocný. 

Každý ho dělá jinak, u práce s kůží je na vše tolik názorů, co květin na louce. U sedlářského stehu se dvěma jehlami je důležité šít pořád stejně tzn. nepřehazovat pořadí jehel a dávat si pozor na protažení nití, jinak vznikne nehezký odstouplý steh, který můžete vidět v náhledu hlavní fotky.

Mnoho štěstí při vaší tvorbě.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Translate »